6 najczęstszych błędów content marketingu

Zewsząd słyszysz, że content marketing to najskuteczniejsza strategia marketingowa. No cóż… U Ciebie jakoś nie działa i wciąż nie widzisz spektakularnych efektów swojej aktywności w sieci. Prowadzisz przecież bloga firmy i tworzysz treści, więc wszystko powinno działać, jak należy. To niestety nie takie proste. Okazuje się, że content marketing to nie tylko napisanie interesującego artykułu blogowego. To cały zestaw działań, który ma przybliżyć Twoją markę do sukcesu wizerunkowego, a następnie – sprzedażowego. Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że popełniasz jeden z 6 grzechów głównych content marketingu. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak skutecznie ich unikać, aby Twoje treści przyciągały czytelników bez zbędnej straty czasu i pieniędzy.

 

 

1.Treści, które publikujesz są nachalnymi treściami sprzedażowymi

 

Widzisz, w content marketingu niekoniecznie chodzi o sam proces sprzedaży, choć z pewnością będzie on pożądanym następstwem Twoich działań. Twój błąd polega na tym, że nie traktujesz swojej marki jako wydawcy wartościowego contentu. Wydaje Ci się, że aby dotrzeć do społeczności musisz non stop reklamować swój produkt i opowiadać, o jego cudownych właściwościach. Błąd! Content marketing nie ma sprzedawać, ma budować Twój wizerunek eksperta w branży, w której działasz. Powinieneś dobrze zastanowić się nad tematami, które zainteresują społeczność, czyli Twoich potencjalnych klientów. Treści mają być dla nich przydatne, przekazywać cenną wiedzę, odpowiadać na ich pytania. Wtedy szybciej uwierzą, że skoro Twoja firma oferuje im atrakcyjne treści, ma także w swojej ofercie produkty i usługi odpowiadające im potrzebom. Odbiorcy po prostu Ci zaufają.

 

 

2.Brak Ci strategii i konsekwencji w działaniu

 

Czasem wrzucisz wpis na bloga, potem opublikujesz wideo, a na końcu dodasz jakiś nowy post na Instagramie. A może, by tak nagrać podcast? Z jednej strony chcesz kreować się na profesjonalistę i eksperta w branży, a z drugiej wrzucasz śmieszne memy i humorystyczne filmiki na swoje kanały, bo to “podobno przynosi zasięgi”. Pamiętaj, że złotą zasadą Twoich działań w sieci powinna być spójność. Jednolity przekaz marki i przemyślana strategia to podstawa. Harmonogram działań, odpowiedni język komunikacji – również. Nie możesz sobie pozwolić na to, by jednego dnia rozpoczynać swój wpis od “hejka Kochani”, dodając do tego milion emotikonek, by kolejnego witać się oficjalnym “Szanowni Państwo”. Twoja firma straci wtedy na autentyczności, a odbiorcy szybko zauważą chaos w komunikacji. Przestaniesz być wiarygodny. Istotnym aspektem jest także regularność publikacji, by odbiorcy przyzwyczaili się do systematycznie prezentowanych treści i chcieli powracać na Twoją stronę.

 

 

3.Nie masz sprecyzowanej grupy docelowej

 

Żeby tworzyć treści atrakcyjne dla odbiorców, musisz dobrze poznać swoich potencjalnych klientów. Odpowiedz sobie na kilka pytań: czy wiesz, kim oni są? Co lubią, czego się boją, jakich treści szukają w internecie, jakie mają problemy? Twój content powinien być odpowiedzią na ich bolączki. Kiedy wejdziesz w ich buty i spojrzysz na świat ich oczyma, dowiesz się, czego tak naprawdę potrzebują. Ważne będzie także ustalenie pewnych faktów na ich temat. Ile lat ma Twój idealny klient? Z jakich urządzeń korzysta? Skąd czerpie informacje? Kiedy rozwiejesz te wątpliwości, będziesz miał świadomość, do kogo piszesz i jakimi kanałami powinieneś się komunikować. Pamiętaj: jeśli tworzysz dla wszystkich, tworzysz dla nikogo.

 

 

4.Stosujesz monotonne formy contentu

 

Content marketing to nie tylko blog. Form contentu jest mnóstwo. Oczywiście nie chodzi o to, byś nagle tworzył je wszystkie. Jeden wpis blogowy tygodniowo i jako uzupełnienie – post w social mediach z infografiką, a do tego newsletter z nowinkami czy podcast lub wideo na wartościowy branżowy temat – to w zupełności wystarczy. Warto także zastanowić się nad tym, jak ciekawy news czy branżowy trend przetworzyć kilka razy za pomocą różnych formatów content marketingowych.

 

 

5.Nie promujesz swoich treści i nie wchodzisz w interakcje z odbiorcami

 

Napisałeś wartościowy artykuł o jesienny trendach kulinarnych i co dalej? Content sam się nie wypromuje. Odbiorcy sami nie wejdą na stronę i wpis nie poniesie się dalej. Nawet naprawdę angażujące treści należy promować. Wrzuć post w social mediach, informujący o nowym wpisie na blogu. Zachęć do interakcji poprzez dodanie CTA, czyli tzw. wezwania do działania. Poproś o podanie w komentarzu innych trendów, które nie padły w artykule. Odpowiadaj na komentarze, bądź z odbiorcami w stałym kontakcie. Daj się poznać w dialogu jako szczery i otwarty ekspert w swojej dziedzinie. Udzielaj się na branżowych forach czy facebookowych grupach. Możesz także wspomagać się płatnymi metodami promocji np. reklamą na Facebooku. Zobaczysz – szybko zauważysz wzrost zainteresowania Twoją marką.

 

 

6.Nie monitorujesz efektów swoich działań

 

Wydaje Ci się, że Twoje działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? A czy na pewno należycie mierzysz ich efektywność? Nie zawsze będzie się ona opierała na zwiększonej sprzedaży. W pierwszej kolejności będą realizowały się cele wizerunkowe, a Twoja firma będzie postrzegana jako marka o dobrej reputacji. Wzrok wskaźnika sprzedaży to perspektywa długofalowa – warto jednak wykazać się cierpliwością i poczekać na efekty. W międzyczasie wykorzystuj inne mierniki do określenia skuteczności swoich działań. Sprawdzaj ruch na stronie, aktywność w social media, intensywność interakcji oraz liczbę udostępnień. To na pewno w przyszłości zaowocuje.

#contentmarketing

#PR






    • reklama

    • pr

    • projekty graficzne

    • www i app