Marketing idealny czyli gdy klienci przychodzą do Ciebie sami.

Inbound marketing to pojęcie stosunkowo młode więc jeśli jeszcze o nim nie słyszałeś to fakt ten nie musi świadczyć o Twoim marketingowym lenistwie.

Tzw. marketing przychodzący opiera się na działaniach, na które odbiorca wyraża zgodę na przekazywanie informacji dostosowanych do jego potrzeb. Dzięki temu grupa docelowa jest sprecyzowana i targetowanie komunikatów będzie stosunkowo łatwe. Wprawdzie pozostawia nam to bardzo szeroki wachlarz możliwości, jednak niezależnie od wykorzystywanych narzędzi jego cel jest jeden – budowanie pozytywnych relacji z klientem, które mają wpłynąć na jego decyzje zakupowe.

 

Do strategii inbound marketing możemy zaliczyć takie oto działania: content marketing (m.in. artykuły, blogi, infografiki, raporty, wideo, podcasty, prezentacje czy e-booki), SEO, seowriting oraz permission marketing.

 

 “Wielkość ma znaczenie.”

 

 Każdy z tych działań ma na celu taki przekaz informacji, który służy nawiązaniu i utrzymaniu trwałej relacji z klientem. Skuteczności tej metody zależy od skali wykorzystania.

 

Możliwości:

 

 • – Aktywizacja klientów: wykorzystywanie mocy social media do zaangażowania klientów w różnego rodzaju kampanie czy akcje, skutecznie zwiększa możliwość dokonania przez nich zakupu danej marki
 • – Wyobraź sobie grupę odbiorców jakie są kobiety. Jest dość szeroka prawda? A teraz wyobraź sobie targetowanie reklamy środków higieny jakim są tampony. Ich reklama wśród kobiet dojrzałych bądź wśród mężczyzn nie ma sensu.
 • – Aktywizacja klientów: wykorzystywanie mocy social media do zaangażowania klientów w różnego rodzaju kampanie czy akcje, skutecznie zwiększa możliwość dokonania przez nich zakupu danej marki.
 • – Aktywizacja klientów: wykorzystywanie mocy social media do zaangażowania klientów w różnego rodzaju kampanie czy akcje, skutecznie zwiększa możliwość dokonania przez nich zakupu danej marki.
 • – Lokalny przykład to działania krakowskie restauracji Nolio podczas pandemii. Na początku większość restauracji podjęła wysiłki na rzecz doceniania naszej służby zdrowia. Nolio jako pierwsza restauracja zaproponowała posiłek zawieszony dla medyka. Akcja trwa nieustannie a dzięki tej, i innym akcjom restauracja zarabia na siebie i na swoich pracowników.
 • – Zbudowanie świadomości marki. Dzięki content marketingowi można skutecznie zbudować świadomość marki. Odbiorca znający i zaciekawiony twoim produktem to klient, którego chcesz pozyskać. Przykładem może być wspólne działanie youtuberów z kanału 5 sposobów na oraz serwisu pracuj.pl -czego rezultatem jest 5sposobowna.pracuj.pl
 • – Niechciana reklama jest pomijana. Dopasowanie przekazu reklamowego do potrzeb klientów jest kluczowe. Sami pomyślcie jak irytujące są pop-upy na przeglądanych stronach.
 • – Idealnym przykładem są prośby serwisów o możliwość przesyłania informacji o nowych artykułach. Pojawiają się ona w prawym dolnym rogu twojego ekranu i umożliwiają lekturę interesujących cię treści.

 

 

Jak wykorzystać strategię inbound? 

 

Pierwsza zasada jest przekazywane ciekawych i atrakcyjnych treści. Wszystko w odpowiednim miejscu i czasie. Tutaj należy zaznaczyć, że nie wystarczy zrobić w przelocie zdjęcie i opublikować w social mediach. Pamiętaj również aby dostosować swój przekaz do potrzeb odbiorcy, co wymusza na tobie dokładne jego poznane.

Przede wszystkim musimy skupić się na przekazywaniu odbiorcom atrakcyjnych treści w odpowiednim miejscu i czasie. W tym przypadku niezbędne jest dokładne poznanie potencjalnego klienta i dostosowanie przekazu do jego potrzeb. Działania polegają na tworzeniu wielu punktów styczności z firmą –> mogą to być artykuły blogowe, video, posty na Facebooku, Instagramie. Cała aktywność sprowadza się  sprowadza się do tego, aby zwrócić uwagę odbiorcy, ściągnąć go na stronę internetową i ostatecznie przedstawić ofertę. Klient sam może zainicjować następny kontakt, pozostawiając lead sprzedażowy np. poprzez zapisanie się do newslettera czy wyrażenie zgody na przesyłanie powiadomień push.

Co wykorzystać?

 • – statystyki strony
 • – przywiązanie do marki
 • – konwersja
 • – mierzenie efektywności

 

 

Jak zapewnić  skuteczność Inbound Marketingu?

 

Inbound marketing musi być systematyczny i długofalowy. Od regularności oraz profesjonalnego podejścia. Nie wystarczy dodać post w social mediach raz na tydzień aby mechanizm zadziałał. Podobnie, jak nie można osiągnąć Top3 wyników wyszukiwania w miesiąc, Inbound Marketing potrzebuje czasu. Inwestycja, pomimo że jest długoterminowa, z pewnością opłaci się w postaci zwiększającej się stale liczbie wiernych marce i firmie klientom.

#marketing

#inboundmarketing

#marketingprzychodzący

#targetowaniereklam

#marketingkrakow


  • reklama

  • pr

  • projekty graficzne

  • www i app