Czy TikTok i Snapchat są dla twojej marki?

Czy TikTok i Snapchat są dla twojej marki?

 

 

W dzisiejszych czasach posiadanie firmowego konta na portalach takich jak Facebook, Instagram czy LinkedIn jest właściwie obowiązkowym elementem niemal każdej strategii marketingowej firmy, która chce się liczyć na rynku. Nie są to jednak jedyne serwisy społecznościowe, które funkcjonują w sieci. Wartymi uwagi serwisami są również TikTok i Snapchat. I choć kojarzą się one głównie z nastolatkami i to właśnie taka jest ich grupa docelowa, to warto uwzględniać te media społecznościowe w strategii marketingowej firmy, szczególnie jeśli kierujemy nasze usługi do młodego odbiorcy. Jakie korzyści daje firmowe konto na TikTok i czy warto zainteresować się Snapchatem?

 

 

TikTok – czyli kilka słów o chińskim gigancie.

 

 

TikTok, czyli chińska aplikacja umożliwiająca użytkownikom przesyłanie krótkich, maksymalnie jednominutowych filmów wideo, w ciągu zaledwie kilku lat swojego istnienia stał się niezwykle ważnym elementem kultury internetowej i sposobem komunikacji, szczególnie dla pokolenia Z.

Użytkownicy tego serwisu mogą bowiem nie tylko dodawać reakcje polubienia do filmów, które spodobały się im najbardziej, ale serwis pozwala także na komentowanie filmów i wysyłanie wiadomości pomiędzy użytkownikami. Nic więc dziwnego, że aplikacja z roku na rok zyskuje coraz większą popularność – tylko w styczniu 2021 roku TikTok został pobrany 62 miliony razy. W całym 2021 r. Tik Tok osiągnął liczbę 1 miliarda użytkowników na świecie, 100 milionów w Europie i 1,9 miliona użytkowników w Polsce. Jednak według raportu Gemius ponad 8 milionów Polaków miało w jakikolwiek sposób styczność z tym medium, choć niekoniecznie byli jego aktywnymi użytkownikami. Grupa odbiorców jest więc ogromna, a szacuje się, że do 2023 roku liczba użytkowników na świecie może przekroczyć 2 miliardy.

 

 

Warto również tutaj zaznaczyć, że TikTok nie jest aplikacją tylko i wyłącznie skierowaną do najmłodszych, świadomych użytkowników Internetu, czyli nastolatków, ponieważ z tego serwisu korzystają również osoby z przedziału wiekowego 18-30 lat, co znacząco zmienia postać gry. Z wyników wyżej wymienionego raportu wynika również, że aż 40% respondentów sięga po aplikację od 1 do 5 razy dziennie, korzystając łącznie z aplikacji ponad 2 godziny dziennie.

 

 

 

Snapchat – czy stał się już przeżytkiem?

 

 

Snapchat jest aplikacją, która powstała w 2011 roku i jej głównym zadaniem była funkcja komunikatora internetowego, umożliwiająca udostępnianie krótkich filmów i zdjęć w czasie rzeczywistym. Dostępność zdjęcia wynosi dobę, a zdjęcia te po odtworzeniu ulegają samodestrukcji i znikają. Podobnie, zresztą idąc śladem Snapchata działa Instagram Stories.

 

 

Mogłoby się wydawać, że lata świetności tego serwisu są już za nami i w porównaniu z TikTokiem być może tak jest. Jednak nadal Snapchat stanowi potężną bazę odbiorców, bowiem w 2021 roku nadal korzysta z niego przeszło 500 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie. Warto również dodać, że jest to wynikiem świadczącym o pewnym renesansie tej aplikacji, bowiem liczba aktywnych użytkowników wciąż rośnie (porównując z analogicznym okresem w roku 2020). Codziennie aż 293 miliony ludzi korzystają z tej aplikacji (co jest wzrostem w porównaniu ze 173 milionami jeszcze cztery lata temu). W Polsce natomiast można dotrzeć z przekazem do 4,9 miliona użytkowników. I mimo iż jest to mniejszy gracz od np. Instagrama, to nadal wydaje się ciekawym miejscem do przeprowadzenia kampanii reklamowych – tym medium, jako narzędziem marketingowym zainteresowały się również firmy, którym aktywną reklamę umożliwia, chociażby, funkcja Discover.

 

 

 

 

 

Co może zyskać Twoja firma, prowadząc kampanię na TikToku?

 

 

TikTok umożliwia przede wszystkim dotarcie z Twoimi usługami do odbiorców, których nie interesują przestarzałe (w ich mniemaniu) aplikacje takie jak Instagram czy Facebook. Krótkie filmy wideo, które pozwalają na wchodzenie w interakcję z obserwującymi, często stają się nośnymi virialami, a ich przekaz niesie się daleko poza standardową grupę odbiorców, wychodząc często poza sam serwis (filmy z TikToka często pojawiają się również w serwisie YouTube czy Instagram Sories). Co więcej, sam TikTok ułatwia pozyskanie nowych klientów, podsuwając użytkownikom filmy o tematyce podobnej do oglądanego przez niego wcześniej wideo. Oprócz reklam sponsorowanych marki mogą więc wykorzystać nośne trendy TikTokowe dzielenia się historiami z życia firmy, poradami, inspiracjami, branżową wiedzą, czy kreatywną prezentacją oferowanych przez siebie usług, czy produktów. Branie udziału w licznych challengach, które spontanicznie stają się popularne w serwisie, również może przysłużyć się popularności konta firmowego. To co jednak jest niezwykle istotne w przypadku takich działań to oryginalność, pomysłowość i przede wszystkim – autentyczność i szczerość w działaniach, która staje się wyznacznikiem sukcesu wielu firm. Przede wszystkim jednak pewna wtórność absolutnie zaginie w natłoku feedu, który każdego dnia zalewa ekrany odbiorców, a sztuczność znacząco nadszarpnie wizerunkiem marki. Dlatego z TikToka należy korzystać mądrze.

 

 

Co jednak zyska Twoja firma, prowadząc działania marketingowe na TikToku? Przede wszystkim ułatwi sobie znacząco poszerzenie grupy odbiorców. TikTok, jak już wspomniano, jest przede wszystkim aplikacją używaną przez młodych ludzi. Nie oznacza to jednak, że nie korzystają z niej również osoby nieco spoza najmłodszego przedziału wiekowego. Warto o tym pamiętać i traktować odbiorców poważnie, niezależnie od kierowanej w ich stronę usługi. Dobrze również rozróżniać jedynie sposób prezentacji usług na starszych i młodszych użytkowników serwisu (dostosowując sposób przekazu czy język komunikacji do danej grupy wiekowej). Ponadto, personalizując konto na TikToku możesz usprawnić przekierowanie ruchu z profilu na Twoją witrynę. Kiedy, publikując ciekawe wideo, wzbudzisz zainteresowanie marką, umieszczając hashtag w publikacjach ułatwisz także odnalezienie Twojej firmy poza serwisem.

 

 

Decydując się na działanie w tym serwisie warto rozważyć współpracę z influencerem. Taka współpraca, oczywiście z rzetelną i zgodną z Twoimi przekonaniami (i strategią Twojej firmy) osobą jest korzystna zarówno dla influencerów, jak i dla firm, które z nimi współpracują. Influencer merketing jest bowiem formą marketingu szeptanego dostosowaną do naszych czasów. Tutaj jednak także warto pamiętać o autentyczności – nieodpowiednio wybrany influencer może zaszkodzić wizerunkowi Twojej marki, takie współprace warto więc porządnie przemyśleć. Mimo to warto skorzystać z tego potężnego narzędzia, dzięki któremu firmy mogą zaistnieć lub rozpłynąć się w odmętach Internetu.

 

 

 

 

 

Dlaczego warto prowadzić działania marketingowe na Snapchacie?

 

 

Snapchat, choć faktycznie jest mniejszym medium niż, chociażby, Instagram również stanowi sporą, ciekawą bazę do stworzenia skutecznych działań marketingowych. Jego wyjątkowość opera się na tworzeniu ulotnych, krótkich filmów, które po odtworzeniu ulegają samozniszczeniu. Jak to wykorzystać do prowadzenia marketingu? Przede wszystkim warto mieć wyczucie i rozumieć zasady publikacji na tym portalu. Koniecznie trzeba również rozpoznać grupę docelową, z którą będziesz prowadzić komunikację. By więc kampania marketingowa na tym serwisie była skuteczna i odniosła zamierzony cel, musi być prowadzona na podstawie konkretnej i przemyślanej strategii. Z racji specyfiki przekazu, musisz przemyśleć, jak autentycznie i w sposób oryginalny zaprezentować oferowane przez Ciebie usługi czy produkty, które oferujesz za pomocą krótkiego wideo. Takie działania muszą być, podobnie jak na TikToku, oryginalne i autentyczne, dobrze również, by wpływały w sposób (najlepiej) pozytywny na emocje, dzięki czemu użytkownik serwisu łatwiej będzie identyfikować się z Twoją marką i chętniej poszuka o niej informacji także poza serwisem. Snapchat jest więc doskonałym miejscem na zbudowanie komunikacji z określoną grupą odbiorców.

 

 

Jak więc prowadzić dobrze działania marketingowe w tym serwisie? Przede wszystkim trzeba szybko działać i reagować błyskawicznie na pojawiające się trendy na serwisie. Podobne działania można również podjąć w przypadku TikToka czy Instagrama, na Snapchacie jednak refleks liczy się najbardziej. Jest tak dlatego, że komunikacja w tym serwisie odbywa się na zasadach ulotności chwili, a podmioty, które nie wbiją się w trend po prostu znikną w zalewie powtarzalnego feedu i nie zostaną zapamiętane. By wybić się z tłumu, warto postawić również na kreatywność. Treści muszą się wyróżniać spośród tysięcy do nich podobnych, być w jakiś sposób inne, by przyciągać użytkowników i zapadać im w pamięć. Co więcej – liczy się tutaj także autentyczność. Warto postawić na naturalność i szczerość przekazu. Dobrze jest również postawić na dobrą zabawę – ponieważ w takich serwisach to ona się sprzedaje. Angażuj obserwujących i porzuć sztywne treści reklamowe, za pomocą których nie uda ci się zbudować zaangażowania odbiorców, a tym samym poszerzyć zasięgów marki w sieci.

 

 

 

 

 

Przykłady kont firmowych działających na Snapchacie i Tik Toku – czyli zrób to dobrze

 

 

Dobrze prowadzonych profili firmowych na Snapchacie jest sporo, warto jednak skupić się na trzech wyróżniających się kreatywnych i ciekawych przykładach.

Pierwszym z nich jest profil firmy HubSpot, czyli amerykańskiej firmy, która oferuje rozwiązania inbound marketingowe. Jej konto istnieje na Snapchacie od marca 2016 roku i publikuje snapy układające się w angażującą historię marki i tworzących ją ludzi, ale także zamieszcza informacje o oferowanych produktach. Followerzy mogą tu znaleźć praktyczne wskazówki dotyczące obszarów marketingu (m.in. związanych z prowadzeniem konta na Snapchacie), czy prezentacje firmowych ekspertów. Profil ma klimat lekki i zabawny, co sprawia, że jest chętniej odbierany.

 

Innym przykładem jest profil lidera branży IT, czyli firmy Cisco. Firma zdecydowała się tutaj na opowiedzenie swojej historii poprzez ludzi, oddając im kanał w ręce w ramach akcji tzw. przejęcia Snapchata. Każdy z pracowników, którzy dostali dostęp do firmowego konta prowadzili osobiste relacje, pokazując indywidualną perspektywę pracownika. Każdą z relacji oglądało się z przyjemnością, ponieważ przekaz był autentyczny i jedyny w swoim rodzaju.

 

Również technologiczny gigant IBM zdecydował się na wprowadzenie marki w świat Snapchata. Spółka pokazuje w swoich relacjach, niedostępne na co dzień obiekty, relacjonuje wydarzenia, podczas których wykorzystywana jest technologia IBM czy świętuje ważne wydarzenia. I choć w samych relacjach brakuje lekkości przekazu z firmy Cisco, to do samego profilu przyciąga marka i szansa przyjrzenia się realizowanym działaniom.

 

Firmy z powodzeniem wykorzystują także potencjał Tik Toka i chętnie prowadzą w tym serwisie konta firmowe. Doskonałymi przykładami firm są, chociażby, Converse czy Elf Cosmetics — marki duże i rozpoznawalne. Converse doskonale wykorzystuje potencjał TikToka poprzez tworzenie ciekawych filmików reklamowych, które często stają się virialem czy tworzenie kampanii, które w aktywny sposób angażują obserwujących. Świetnym przykładem jest tu bardzo popularna kampania „Creative All Star Series”, gdzie marka poprosiła twórców o ich własną interpretację Conversów, czyli ozdobienie, pomalowanie i dostosowanie do swojego stylu słynnych trampek. Akcja stała się tak popularna, że do tej pory wygenerowała prawie 62 miliony wyświetleń.

 

Innym doskonałym przykładem działania kont firmowych jest profil firmy Elf Cosmetics, popularnej szczególnie wśród młodych użytkowniczek serwisu. Muzyczna kampania marki odbiła się szerokim echem nie tylko na TikToku, ale przeniosła się również do innych mediów społecznościowych. Kampania, która polegała na tym, że zaproszeni przez firmę influencerzy prezentowali do kamery, po kolei, kolejne części twarzy (często pomalowane kosmetykami firmy) w rytm specjalnie skomponowanej piosenki stała się tak popularna, że stała się virialem. Firma ma na koncie jednak więcej tego typu działań.

 

Przykłady oczywiście można mnożyć, jednak te powyższe są jasnymi przykładami dobrego prowadzenia kont firmowych w serwisach i obrazują korzyści z pojawienia się firmy w mediach społecznościowych.

 

Media społecznościowe dają mnóstwo możliwości na stworzenie silnej grupy odbiorców marki. Niosą jednak za sobą ogromną konkurencję – tylko zaangażowanie i obycie w tym świecie zagwarantuje Ci sukces. Warto jednak zaryzykować i wprowadzić swoją firmę w świat mediów społecznościowych, które są dzisiaj komunikacyjną potęgą. Umiejętnie wykorzystana może zdziałać wiele dobrego i przynieść mnóstwo korzyści dla Twojej firmy. Wybierając jednak portal społecznościowy, przemyśl wszystkie za i przeciw i zdecyduj, czy Snapchat i TikTok są miejscem, w którym sprawdzi się Twoja firma.

#marketing

#PR

#SocialMedia

#tiktok


    • reklama

    • pr

    • projekty graficzne

    • www i app