Budowanie roli eksperta w kontekście budowania personal brandingu.

Według Słownika Języka Polskiego PWN ekspertem nazywamy specjalistę powołanego do wydawania opinii w sprawach spornych lub osobę uznawaną za autorytet w jakiejś dziedzinie. Z powodzeniem możemy więc dojść do wniosku, że osoba taka powinna mieć nieposzlakowaną opinię oraz posiadać wiedzę w dziedzinie, na temat której się swobodnie wypowiada. Jednak nawet osoba z najszerszą znajomością danych zagadnień nie będzie odebrana poważnie, jeśli nie zaprezentuje się odpowiednio i nie zbuduje swojej publicznej roli. Ważne jest więc zbudowanie odpowiedniej marki osobistej, odpowiedniej strategii wypowiedzi czy jednolitego stylistycznie przedstawiania treści zawartych w social media, które z powodzeniem pomogą Ci w zbudowaniu spójnego i wiarygodnego wizerunku osoby znającej się na rzeczy. Jak więc zbudować rolę eksperta i jak się do tego zabrać, by móc jak najskuteczniej zaistnieć w świadomości branży? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

 

Budowanie roli eksperta — czyli kilka słów o marce osobistej i jej budowaniu w social media.

Zbudowanie roli eksperckiej w branży nieodłącznie powiązane jest ze zbudowaniem wiarygodnego obrazu swojej osoby w świadomości innych. Skojarzenia, które łączą się z osobą ekspercką, powiązane są przede wszystkim z wiarygodnością — solidnie zbudowana marka osobista jest więc przepisem na sukces. Dlaczego to takie ważne? Otóż nazwisko i twarz znacznie trudniej zmienić niż logo czy nazwę firmy. Opinie osób na Twój temat mogą więc kształtować nie tylko Twój obecny biznes, ale również i przyszłe projekty, za które się zabierzesz. Jest to szczególnie istotne, gdy jesteś osobą publiczną, co jednak nie oznacza, że wizerunku eksperta nie należy budować nawet jeśli pracujesz w mniej rozpoznawalnej branży.

 

 

Czym jest marka osobista?

Marka osobista jest naszym wizerunkiem w oczach innych. Na jej budowanie składają się kompetencje, reputacja oraz rozpoznawalność. Kompetencje to połączenie wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności. Reputacja jest oceną, którą wystawiają nam inni: współpracownicy, klienci, ludzie z otoczenia zawodowego i prywatnego. Na budowanie spójnej reputacji wpływa także zaufanie i szacunek, jakimi się cieszymy oraz pozytywne i negatywne odczucia związane z naszą osobą — w tym również pozytywny sposób komunikacji. Natomiast rozpoznawalność jest zdolnością do wyróżniania się z tłumu i jest niezbędna, by Twoje kompetencje oraz reputacja zostały przypisane właśnie Twojej marce osobistej, a także by zaistniała ona w oczach innych. Proces budowania marki wymaga jednak czasu oraz wysiłku, a niejednokrotnie także sporych nakładów finansowych. Na co jednak możesz liczyć w zamian? Przede wszystkim na zyski, poprawę relacji oraz satysfakcję z wykonywanej pracy.

 

 

Po co budować spójną markę osobistą?

Po co budować markę osobistą? Przede wszystkim silne marki osobiste zarabiają więcej. Im lepszą masz opinię oraz im więcej klientów zna Cię i docenia, tym więcej osób chce później z Tobą pracować. Przekłada się to więc bezpośrednio na zarobki, im Twój czas staje się bowiem coraz cenniejszy. Dobrze zbudowana marka ogranicza też konkurencję, sprawiając, że jako ekspert w danej dziedzinie stajesz się niezastąpiony. Mając wyrobioną silną markę, możesz zaoszczędzić na reklamie, bowiem jesteś wtedy znany również bez niej. Eksperci z silną marką osobistą często zapraszani są na branżowe konferencje, udzielają wywiadów czy pojawiają się w mediach. Zasięg ich działania rośnie, co przekłada się bezpośrednio na zdobywanie nowych klientów. Silna marka to także wzrost Twojej osobistej pewności siebie, inne marki, organizatorzy konferencji czy eventów będą bowiem sami zabiegać o Twój czas i względy. O wielu nowościach dowiesz się w pierwszej kolejności, będziesz mógł również korzystać z wielu gratisów i bonusów.

Zbudowanie spójnego wizerunku w oczach innych znacząco zwiększy Twoją satysfakcję z pracy. Dobry personal branding, oparty na autentyczności Twojej osoby sprawi, że praca stanie się przyjemniejsza. Dzięki możliwości wyboru zleceń (na co pozwoli Ci coraz większa liczba zwracających się do Ciebie klientów) sprawi, że będziesz mógł odrzucać nudne i monotonne zadania, czas przeznaczając na te, które są bardziej interesujące i prestiżowe. Zwiększy to nie tylko przyjemność z wykonywanej pracy, ale także da motywację do niej. Personal branding przydaje się również w sytuacjach kryzysowych. Twoje zasięgi mogą przyczynić się do wypromowania akcji charytatywnych czy pomóc w sytuacji z różnych powodów trudnych dla Ciebie. Im więcej osób Cię lubi, tym większa możliwość mobilizacji w social media ludzi do pomocy. To również jest niebagatelna zaleta budowania marki osobistej.

Niezależnie więc od tego, czy zależy CI na pieniądzach, satysfakcji z pracy, tworzeniu wartościowych relacji czy budowania wpływu na innych, spójnie zbudowana marka osobista może przynieść Ci znaczące korzyści. Im bardziej wiarygodna i rozpoznawalna jest Twoja marka, tym łatwiej osiągnąć zamierzone cele. Zgodnie bowiem z psychologią tłumu, gry wiele osób Cię docenia, to reszta zakłada, że jest to najzupełniej słuszne i na to zasługujesz.

 

 

Narzędzia pomagające stworzyć konta eksperckie w social media

Zbudowanie spójnej marki osobistej jest w obecnych czasach właściwie podstawą funkcjonowania dobrze rozwijającej się kariery. Jest prawie tak samo ważna jak posiadanie odpowiednich umiejętności, na niej bowiem opiera się pozycja zawodowa. Jeśli więc chcesz rozwinąć swój wizerunek eksperta, musisz przede wszystkim zacząć od swojego wizerunku.

Gdy budujesz swoją markę osobistą, koniecznie musisz zadbać o spójność. Dlatego niezbędne jest, by należycie zadbać o profile w mediach społecznościowych. Nie powinny one odbiegać od tego, jaki wizerunek chcesz wykreować również w realnym świecie. Zamieszczane w social media komunikaty powinny być spójne, ponieważ jakakolwiek próba oszustwa w tym temacie szybko zostanie odkryta przez odbiorców. Prowadzenie spójnego profilu nie jest jednak proste, warto więc skorzystać z pomocy wysoko wykwalifikowanej agencji marketingowej.

 

By zwiększyć swoją rozpoznawalność i poprawnie rozwijać swoją markę, potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Są to między innymi:

 • Profile social media. Warto posiadać konta w mediach społecznościowych, które pozwalają na bezpośredni kontakt z odbiorcami Twoich usług lub produktów, pozwalają na prowadzenie dyskusji czy zbierania opinii. Zwiększają one zasięgi, a tym samym rozpoznawalność.
 • Blog. To idealny sposób na budowanie swojej marki, jeśli lubisz i potrafisz dobrze pisać. To Twoje miejsce, gdzie możesz przekazywać ważne informacje w nieco dłuższej formie, niż w mediach społecznościowych. Możesz pisać o tym, czym się zajmujesz, przedstawiać nowinki czy swoje spostrzeżenia. Tym samym kreować swoją markę osobistą i budować rolę eksperta. Koniecznie powinieneś jednak stworzyć podstronę, zawierającą Twoją wizytówkę ze zdjęciem i danymi kontaktowymi oraz informacjami o Tobie.
 • Podcast. To świetna opcja dla osób, które zamiast pisać — wolą mówić. Podcast jest formą wygodniejszą od bloga i dłużej utrzymującą uwagę niż wideo, o czym świadczy wciąż wzrastająca popularność takiej formy komunikacji.
 • Wideo. To doskonała opcja, jeśli lubisz i potrafisz zachować się przed kamerą. Możesz tworzyć również wideo bez konieczności pokazywania swojej twarzy, prowadząc wykład z tzw. backstage. Publikowane w social media czy w serwisie You Tube może znacząco przyczynić się do budowania wizerunku eksperta w sieci. Ważne jest jednak, by było ono związane z Twoimi zajęciami oraz spójne z budowanym wizerunkiem.
 • Książki i publikacje. Zarówno papierowa książka jak i ebook są namacalnymi dowodami Twoich kompetencji i przyczyniają się do budowania marki osobistej. To również sposób na wyróżnienie się z tłumu.
 • Newsletter. To doskonałe narzędzie, niezależne od social media, które pozwala na kontakt z osobami, które interesują się Twoją działalnością i chcą dostawać od Ciebie wiadomości. Sam budujesz listę mailingową, nie jesteś więc zdany na łaskę i niełaskę mediów społecznościowych, nie musisz więc martwić się blokadami. Ważne jednak, by przygotowany newsletter był ciekawy zarówno treściowo jak i wizualnie, a także spójny z budowanym wizerunkiem.

 

Niewątpliwie budowanie marki osobistej nie jest zadaniem łatwym. Warto więc oddać sprawę w ręce doświadczonych specjalistów z agencji marketingowej, którzy pomogą w budowaniu Twojego wizerunku. Sprawnie działająca agencja PR przeanalizuje wszystkie Twoje dotychczasowe działania i przedstawi ci plan działania i rozwoju, obejmujący nie tylko prowadzenie Twoich kont w mediach społecznościowych, ale także pomoże w zbudowaniu spójnego stylu. Zarówno wypowiedzi, jak i wizualnego. Bo choć to „nie szata zdobi człowieka”, to jednak pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne w postrzeganiu Ciebie przez inne osoby.

 

 

W czym może Ci pomóc praca agencji marketingowej?

Jak już wspomniano, istotnym narzędziem pozwalającym na budowanie spójnego wizerunku, jest skorzystanie z pomocy agencji marketingowej. Agencja, dzięki analizie Twojego potencjału z powodzeniem pomoże Ci w podkreśleniu Twoich zalet i ukryciu wad. Dobry personal branding powinien bowiem opierać się na podkreśleniu realnych wartości, które wyznajesz i reprezentujesz. Rolą agencji jest natomiast dopasowanie komunikacji i Twojego wizerunku do relacji z otoczeniem w taki sposób, by była ona nie tylko taktowna, ale i autentyczna. Dotyczy to zarówno sposobu komunikacji w sieci, jak i osobistych relacji biznesowych. Dzięki pomocy doświadczonego piarowca określisz, co chciałbyś, aby inni o Tobie mówili, z jakiego powodu Cię cenili czy w jakich słowach powinni opisywać to, co swoimi działaniami oferujesz. Z powodzeniem ustalisz, w jakim kierunku powinieneś rozwijać swoją markę osobistą, co Cię wyróżnia, a także ustalisz plan działania prowadzący do interesującego Cię celu. Działania agencji marketingowej pozwolą Ci również w rozszerzeniu swoich zasięgów nie tylko w sieci. Równie istotne w budowanie roli eksperta jest bywanie na konkretnych spotkaniach branżowych. Rolą agencji jest wyszukanie dla Ciebie takich wydarzeń, na których powinieneś się pojawić. To nieoceniona pomoc, która z pewnością szybko zaprocentuje.

 

 

Jak Cię widzą, tak Cię piszą — czyli rola stylisty w budowaniu wizerunku eksperta.

Choć nie powinno się oceniać człowieka po wyglądzie, to jednak nie da się ukryć, że to często pierwsze wrażenie wpływa na naszą ocenę wizerunku innych. Można je zrobić tylko raz, dlatego budowanie marki osobistej powinno również uwzględniać odpowiednie wyposażenie garderoby, spójne z budowanym wizerunkiem. Niestety, każdy ocenia po wyglądzie, osoby nieodpowiednio się prezentujące nie będą więc często odbierane poważnie. I choć często nie czynimy tego świadomie, to jednak wygląd ma niebagatelne znaczenie. To Twój styl określa kim jesteś i może wzbudzać sympatię lub antypatię w odbiorcach. Pierwsze wrażenie jest przede wszystkim oparte na odpowiednim wyglądzie, na który składa się nie tylko sam ubiór, ale również fryzura czy dodatki — biżuteria, zegarek torebka, czy buty Powinien on przede wszystkim być spójny z budowanym wizerunkiem, ale także z Twoimi osobistymi preferencjami. I choć może Ci się to wydawać z różnych powodów nieuczciwe czy niesprawiedliwe, to o wiele lepszym rozwiązaniem jest nauka zasad gry, by budowanie marki osobistej było dużo prostszym zadaniem.

Budując markę osobistą, nie powinieneś udawać kogoś, kim nie jesteś w rzeczywistości. Jeśli nie przepadasz za niektórymi rodzajami ubrań, nie powinieneś na siłę starać się ich implementować do swojego oficjalnego wizerunku. Sposobów na zaznaczenie swojej osobowości jest mnóstwo, trzeba jednak wiedzieć, jak łączyć ze sobą ubrania, by efekt był satysfakcjonujący. Nie jest to jednak proste zadanie, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, czyli stylisty oraz stylisty fryzur. Profesjonalny stylista dopasuje Twój wygląd do Twoich oczekiwań co do budowania marki osobistej. Poprzez zadanie niezbędnych pytań dotyczących stylu życia, preferowanych ubrań oraz rzeczy, których powinieneś unikać, profesjonalista będzie mógł pomóc Ci w zbudowaniu takiego wizerunku, który z powodzeniem podkreśli Twoje eksperckie umiejętności i pozwoli na zaistnienie w świadomości innych właśnie w takiej roli. Jaki masz charakter? Czym na co dzień się zajmujesz? Jak chciałbyś być postrzegany przez otoczenie? Odpowiedzi na te pytania są niezbędne, by stworzyć wizerunek, który będzie spójny z budowaną przez Ciebie marką osobistą.

Budowanie roli eksperta i strategia jej budowy jest zawsze kwestią indywidualną. Dobrze zaplanowane działania budujące personal branding nie tylko pozwolą Ci na rozszerzenie zasięgów i dzięki temu zdobycie ciekawszych projektów. Jest to także sposób na zaprezentowanie swoich umiejętności szerszemu gronu odbiorców. Tak istotnej sprawy nie warto jednak zostawiać dziełu przypadku. Skorzystaj więc z profesjonalnej pomocy agencji marketingowej, a szybko zobaczysz pozytywne efekty swoich działań.

#branding

#personal branding


  • reklama

  • pr

  • projekty graficzne

  • www i app